szampon dla kota

Szczeniak w łazience, czyli kąpiel małego psa

Posiadanie małego czworonoga wiąże się nie tylko z zabawą i spacerami, ale także wyborem odpowiedniej karmy czy dbaniem o zdrowe i lśniące futro. Warto od najmłodszych lat przyzwyczajać zwierzaka do pomieszczenia, w którym znajduje się łazienka oraz dźwięku pracującej suszarki. Jak zatem zaznajomić psa z czynnością mycia oraz jakie kosmetyki wybrać na początek tej przygody?

Zapoznanie z wanną

Szczeniaków nie wolno kąpać przez 8-12 tygodni po urodzeniu. Ich skóra i sierść nie wykształciły jeszcze na tyle silnej naturalnej bariery ochronnej, by poddawać je działaniu szamponów dla psów. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, by zacząć przyzwyczajać malucha do pomieszczenia, w którym będą odbywać się przyszłe zabiegi pielęgnacyjne. Dobrym pomysłem jest włożenie pupila na kilka chwil do wanny, włączenie suszarki, by poznał dźwięk jej pracy czy odkręcenie kranu i delikatne pomoczenie łapek w letniej wodzie. Warto powtarzać tę czynność co jakiś czas (najlepiej po przyjściu ze spaceru), by piesek o nich nie zapomniał i zaczął się oswajać z przyszłym rytuałem.

Dobór odpowiednich kosmetyków

Na rynku jest wiele firm, które oferują szampony dla szczeniaków. Należy czytać ich skład i wybierać te najbardziej delikatne. Jedną ze znanych i zaufanych marek jest Shineline. Oprócz uniwersalnego szamponu dla psów można także znaleźć te przeznaczone do konkretnej długości sierści oraz jej barwy bądź wieku psa. Dla czworonogów, które mają wrażliwą skórę, idealnie sprawdzi się wersja antyalergiczna.

szampon dla psa

Jak często kąpać pupila

Jak wyżej zostało wspomniane, szczeniaka można zabrać pierwszy raz na kąpiel po upływie minimum 2 miesięcy. Od tego momentu mycie sierści powinno odbywać się raz na dwa tygodnie lub do dwóch razy w miesiącu w zależności od długości futra. Psie włosie dosyć szybko staje się brudne i tłuste, dlatego warto regularnie zaprowadzać zwierzaka do łazienki. Dobre produkty myjące bez problemu poradzą sobie z zabrudzeniami. Szampony dla psów Shineline wytwarzają pianę, która skutecznie usunie kurz oraz pozytywnie wpłynie na stan skóry pieska.

Dlaczego dbanie o sierść jest istotne

Sierść psa jest jego wizytówką, a jednocześnie oznaką zdrowia. Aby futro było piękne i gęste, to oprócz odpowiednich kosmetyków należy pamiętać o dobrze dobranej, pełnowartościowej karmie i szczotkowaniu. Zbyt rzadkie kąpiele lub nierozczesane kołtuny mogą powodować choroby takie jak świąd albo zapalenie skóry. Nie można popaść też w skrajność i zbyt często myć psa. Prowadzić to może do nadmiernego wysuszenia skóry i zniszczenia naturalnej bariery ochronnej.

Podsumowując, należy przyzwyczaić szczeniaka, że łazienka to miejsce przyjazne, gdzie nie dzieje się krzywda. Odpowiednio zadbane futro od najmłodszych lat w przyszłości na pewno będzie mocne, lśniące i zdrowe. Pomogą w tym dobrze dobrane kosmetyki takie jak szampony dla szczeniaków Shineline. Zapewnią nie tylko zdrową skórę i sierść, ale także przyjemny zapach po kąpieli na długi czas.